Dominic Jaquet



Internet är en outtömlig källa till kunskap, även när det gäller Dominic Jaquet. Århundraden av mänsklig kunskap om Dominic Jaquet har lagts och läggs fortfarande på nätet, och det är just därför som det är så svårt att få tillgång till det, eftersom det finns platser där det kan vara svårt eller till och med omöjligt att navigera. Vårt förslag är att du inte ska skeppsbrutet i ett hav av uppgifter om Dominic Jaquet och att du snabbt och effektivt ska kunna nå alla visdomens hamnar.

Med detta mål i åtanke har vi gjort något som går utöver det uppenbara, nämligen att samla in den mest aktuella och bäst förklarade informationen om Dominic Jaquet. Vi har också ordnat den på ett sätt som gör den lätt att läsa, med en minimalistisk och trevlig design som garanterar den bästa användarupplevelsen och den kortaste laddningstiden. Vi gör det enkelt för dig så att allt du behöver oroa dig för är att lära dig allt om Dominic Jaquet! Så om du tycker att vi har uppnått vårt syfte och du redan vet vad du ville veta om Dominic Jaquet, vill vi gärna ha dig tillbaka i sapientiasv.com:s lugna hav när din hunger efter kunskap väcks på nytt.

Dominic Jaquet OFMCon också Dominique Jacquet (född 13 oktober 1843 i Grolley , ( Schweiz ); 3 februari 1931 i Rom ) var romersk-katolsk biskop av Iai från 1895 till 1903 .

Liv

Han ordinerades till präst den 22 juli 1866 och gick med i franciskanerklostret den 22 augusti 1883 . Förutom sina uppgifter i ordern ( överordnad ) undervisade han också vid universitetet i Fribourg (Schweiz) .

Den 8 januari 1895 utsåg påven Leo XIII honom . som biskop av stiftet Iai, som har varit ledigt sedan Nicolae Iosif Camillis avgång och administrerades av Caietan Liverotti som apostolisk administratör sedan den 10 maj 1894 . Han ordinerades till biskop den 10 mars 1895 i Rom av kardinal Vicenzo Vannutelli , prefekt för ritualkongregationen . Med påvens medgivande grundade han ett franciskansk seminarium för olika prästkall. Den 18 juni 1902 öppnade han ett nytt seminarium i Iai. Han utbildade lärare, kämpade för rumänsk kyrkamusik och förhandlade med kronan om utkastet till ett konkordat mellan Holy Holy och Konungariket Rumänien . Oenigheter med hans närmaste medarbetare tvingade honom att avgå den 31 mars 1903, och han lämnade stiftet den 30 juli 1903. Med hans avgång tappade hans motståndare sin ursprungliga entusiasm och innovationerna avskaffades gradvis.

Biskop Dominique Jaquet flyttade tillbaka till Schweiz och utnämndes till ärkebiskop av Salamis av påven Pius X den 25 februari 1904 . Han undervisade i kristen litteratur vid universitetet i Fribourg tills han kallades till franciskanernas general i 1908.

Där dog han den 3 februari 1931 vid 88 års ålder och begravdes också i Rom.

webb-länkar

Individuella bevis

  1. Biografi på hemsidan för stiftet Iai
  2. ^ Annuario Pontificio , år 1932
  3. Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi , Volym 8, s.317
företrädare Kontor efterträdare
Nicolae Iosif Camilli Biskop av Iai
18951903
Nicolae Iosif Camilli

Opiniones de nuestros usuarios

Sebastian Lindström

Trevlig artikel från Dominic Jaquet.

Amanda Hassan

I det här inlägget om Dominic Jaquet har jag lärt mig saker jag inte visste, så jag kan gå och lägga mig nu.

Joakim Andersson

Informationen som ges om Dominic Jaquet är sann och mycket användbar. Bra.