Domingos Maria Sarmento



Internet är en outtömlig källa till kunskap, även när det gäller Domingos Maria Sarmento. Århundraden av mänsklig kunskap om Domingos Maria Sarmento har lagts och läggs fortfarande på nätet, och det är just därför som det är så svårt att få tillgång till det, eftersom det finns platser där det kan vara svårt eller till och med omöjligt att navigera. Vårt förslag är att du inte ska skeppsbrutet i ett hav av uppgifter om Domingos Maria Sarmento och att du snabbt och effektivt ska kunna nå alla visdomens hamnar.

Med detta mål i åtanke har vi gjort något som går utöver det uppenbara, nämligen att samla in den mest aktuella och bäst förklarade informationen om Domingos Maria Sarmento. Vi har också ordnat den på ett sätt som gör den lätt att läsa, med en minimalistisk och trevlig design som garanterar den bästa användarupplevelsen och den kortaste laddningstiden. Vi gör det enkelt för dig så att allt du behöver oroa dig för är att lära dig allt om Domingos Maria Sarmento! Så om du tycker att vi har uppnått vårt syfte och du redan vet vad du ville veta om Domingos Maria Sarmento, vill vi gärna ha dig tillbaka i sapientiasv.com:s lugna hav när din hunger efter kunskap väcks på nytt.

Domingos Maria Sarmento (född 7 maj 1955 i Letefoho , portugisiska Timor ) är en politiker från Östtimor . Han är medlem i FRETILIN .

Sarmento avslutade en juridisk examen och arbetade senare som advokat. I den interimistiska regeringen under FN , som inrättades den 30 september 2001, var han vice justitieminister . När Östtimor beviljades självständighet den 20 maj 2002 behöll Sarmento sin tjänst och befordrades till justitieminister den 6 mars 2003 under premiärminister Marí Alkatiri . Sarmento förblev också justitieminister under premiärministrarna José Ramos-Horta och Estanislau da Silva . Efter parlamentsvalet 2007 förlorade FRETILIN en absolut majoritet i Östtimors nationella parlament och regeringen övertogs av Aliança da Maioria parlamentariker (AMP). Sarmento hade valts till parlamentsledamot och under denna valperiod till ledamot av kommissionen för konstitutionella frågor, rättsväsende, offentlig förvaltning, lokal rättsvetenskap och lagstiftning (regering A). I parlamentsvalet 2012 stod Sarmento inte längre som kandidat.

Den 22 september 2017 utnämndes Sarmento till medlem av Supreme Council of Public Defenders (Konsellu Superior Defensoria Públika KSDP) av president Francisco Guterres .

webb-länkar

Individuella bevis

  1. a b Profil på parlamentets webbplats 29 oktober 2008 ( minnesmärke den 29 oktober 2008 i internetarkivet ) (portugisiska)
  2. Webbplats för Timor-Lestes regering: II UNTAET övergångsregering (engelska)
  3. ^ Webbplats för Timor-Lestes regering: I Constitutional Government (engelska)
  4. ^ Governor-General of the Commonwealth of Australia: Governor-General's Program 29 maj 2003 . Hämtad 15 augusti 2012 .
  5. Webbplats för Timor-Lestes regering: II konstitutionella regeringen (engelska)
  6. ^ Webbplats för regeringen i Östtimor: III konstitutionella regeringen (engelska)
  7. Oli Tatoli: PR Sei Nomeeia Domingos no Tomé Ba Membru KSDP , 22 september 2017 , nås den 23 september 2017.

Opiniones de nuestros usuarios

Ali Malmberg

Trevlig artikel från Domingos Maria Sarmento.

Helena Holmgren

Jag gillar sidan, och artikeln om Domingos Maria Sarmento är den jag letade efter.

Britt Nordlund

Inlägget om Domingos Maria Sarmento har varit mycket användbart för mig.

Richard Lennartsson

Äntligen! Nuförtiden verkar det som att om de inte skriver artiklar med tiotusen ord så är de inte nöjda. Mina herrar innehållsskribenter, detta JA är en bra artikel om Domingos Maria Sarmento.