Domenico Amoroso



Internet är en outtömlig källa till kunskap, även när det gäller Domenico Amoroso. Århundraden av mänsklig kunskap om Domenico Amoroso har lagts och läggs fortfarande på nätet, och det är just därför som det är så svårt att få tillgång till det, eftersom det finns platser där det kan vara svårt eller till och med omöjligt att navigera. Vårt förslag är att du inte ska skeppsbrutet i ett hav av uppgifter om Domenico Amoroso och att du snabbt och effektivt ska kunna nå alla visdomens hamnar.

Med detta mål i åtanke har vi gjort något som går utöver det uppenbara, nämligen att samla in den mest aktuella och bäst förklarade informationen om Domenico Amoroso. Vi har också ordnat den på ett sätt som gör den lätt att läsa, med en minimalistisk och trevlig design som garanterar den bästa användarupplevelsen och den kortaste laddningstiden. Vi gör det enkelt för dig så att allt du behöver oroa dig för är att lära dig allt om Domenico Amoroso! Så om du tycker att vi har uppnått vårt syfte och du redan vet vad du ville veta om Domenico Amoroso, vill vi gärna ha dig tillbaka i sapientiasv.com:s lugna hav när din hunger efter kunskap väcks på nytt.

Domenico Amoroso SDB (född 24 oktober 1927 i Messina , 18 augusti 1997 i Trapani ) var en italiensk religiös och romersk-katolsk biskop av Trapani .

Liv

Den 19 november 1944 gjorde han sitt yrke som säljare för Don Bosco. Den 29 juni 1954 tog han emot av Coadjutor biskop Guido Tonetti i Messina-katedralen , ordineringen . Efter att ha avslutat resten av de teologiska studierna vid det påvliga säljaruniversitetet fick han sin doktorsexamen i kyrkans historia från det påvliga gregorianska universitetet och specialiserade sig på sakramental teologi vid det påvliga lateranska universitetet .

Från 1963 till 1986 undervisade han vid den teologiska fakulteten San Tommaso i Messina.

Den 2 september 1981 utsåg påven honom Johannes Paul II. Till titeln för Uthina och hjälpbiskop i Messina . Den 24 oktober 1981 tilldelades han av kardinal Salvatore Pappalardo i katedralen i Messina episcopal ordination . Han var ordförande för Episcopal Commission for Liturgy of the Italian Bishops 'Conference .

Den 8 september 1988 blev han biskop i Trapani . Han hade detta ämbete fram till sin död i augusti 1997.

Hans motto var In amore Domini pax ("I Guds kärlek [är] fred").

webb-länkar

företrädare Kontor efterträdare
Emanuele Romano Biskop av Trapani
19881997
Francesco Miccichè

Opiniones de nuestros usuarios

Alexander Lindqvist

Det är en bra artikel om Domenico Amoroso. Den ger nödvändig information, utan överdrifter.

Lennart Håkansson

Jag trodde att jag redan visste allt om Domenico Amoroso, men i den här artikeln har jag verifierat att vissa detaljer som jag tyckte var bra inte var så bra. Tack för informationen.

Mari Sundberg

Jag behövde hitta något annorlunda om Domenico Amoroso, vilket inte var det typiska som alltid läses på internet och jag gillade den här artikeln av Domenico Amoroso.